Pravidla užití obecných dovedností

Z OdriaWiki
Verze z 27. 8. 2019, 23:23, kterou vytvořil Killman (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Obecné dovednosti se získávají pomocí bodů. Tyto body postava dostane při svém stvoření, později ve hře je však musí vydělat tím, že se da…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Obecné dovednosti se získávají pomocí bodů. Tyto body postava dostane při svém stvoření, později ve hře je však musí vydělat tím, že se danou dovednost učí, anebo jí jinak používá. Na získání jednoho bodu je potřeba učit se 40 hodin. Používáním se dovednosti zlepšují obvykle pomaleji, a v závislosti na tom, jak obtížné skutky postava pomocí dovednosti koná.
Místo náročného udržování přehledu hodin strávených s dovedností doporučuji zvýšit dovednosti jednou za čas podle odhadu toho, co postava dělala.

Ve chvíli kdy se ve hře používá obecná dovednost, kterou postava vzhledem k okolnostem použití ovládá dostatečně, a nejedná se o situaci, kdy by selhání situaci nějak ozvláštnilo, zkomplikovalo atd., není třeba nic ověřovat - předpokládáme, že postava uspěla.
Pokud je však úspěch nejistý, hodně na něm záleží či je z jakéhokoli důvodu herně zajímavé úspěch ověřit, postupuje se následovně:
PJ posoudí náročnost prováděné akce tak, že stanoví cílové číslo.
Postava (anebo PJ, pokud se jedná o akci CPčka) sečte úroveň použité dovednosti, bonus za použitou vlastnost (pokud má dovednost více použitých vlastností, použije se průměr) a hodí k10
Padne-li 1 - je to vždy komplikace, selhání anebo dokonce fatální selhání (doporučuji dospecifikovat hodem k% - čím vyšší výsledek, tím horší následek)
Padne-li méně než stanovené číslo - jde o selhání přičemž může hrát roli míra selhání - čím méně padlo, tím horší.
Padlo cílové číslo, či více - jde o úspěch, přičemž pokud záleží na míře úspěchu, pak je tím lepší, o kolik padlo více než bylo požadováno.
Padlo 10 - je to vždy alespoň částečný úspěch, anebo co nejjemnější selhání i pokud výsledného čísla nemohlo být dosaženo. Pokud byl úspěch dosažitelný, mohl nastat dodatečný pozitivní efekt, případně může jít o superúspěch (možno dospecifikovat hodem k% - čím nižší výsledek, tím pozitivnější výsledek)