Hraničář

Z OdriaWiki
Verze z 10. 9. 2024, 17:07, kterou vytvořil Killman (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Human ranger low level.png
Human ranger low level female.jpg

Hraničář je začátečnické povolání, které se zaměřuje na kontakt s přírodou, pobyt pod širým nebem a všeobecnou osobní připravenost. Hraničáři mají velmi všestranné možnosti - cvičí fyzické tělo a učí se používat zbraně ať již pro obranu či k lovu - mohou se naučit ovládat přírodní magii a pronikat do tajemství sil, jež nás obklopují - dokáží rozvíjet sílu mysli a získat tak možnosti, které svojí silou soupeří s magií kouzelníků - a v neposlední řadě se mohou stát pány divočiny, která se jim tak stane druhým domovem, přítelem i spojencem. Hraničář je obvykle ta osoba, která dokáže najít nejschůdnější cestu hustým lesem, pozná zvíře, které vidí či zdálky slyší, je schopna sehnat sobě i svým druhům obživu v divočině, ale i se postavit v boji po bok válečníků a velmi často též léčit zranění a různé neduhy.
Oblíbeným archetypem hraničáře je elf, který žije kdesi v lese, anebo člověk ošlehaný horským větrem, kterého by snad šlo označit za barbara než za příslušníka civilizace. Ve skutečnosti se však hraničáři vyskytují téměř ve všech kulturách a u všech ras - vždyť příroda je téměř všudypřítomná a i velké město někde končí, takže hraničář najde zcela určitě uplatnění.
Někomu se může zdát povolání hraničářské poněkod odtažité od společnosti, nicméně schopnost žít v souladu s přírodou nijak nevylučuje pobyt ve společnosti. Hraničář nemusí být žádný samotář, ani nemusí vypadat jako vágus s listím ve vlastech. Hraničářova fyzická zdatnost spolu s moudrostí a rozhledem najdou uplatnění kdekoli. A když dojde na putování, tak je společnost hraničáře vždy vítána. Hraničář tyto dovednosti nemá zadarmo - musí strávit dlouhou dobu v divočině, překonat veliké nepohodlí a učit se a pamatovat. Veškeré dobré návyky si hraničář musí zažít a musí udělat mnoho chyb, ze kterých se může poučit aby se na sebe mohl plnně spolehnout, protože příroda přestože oplývá vším, co člověk k životu potřebuje, je zároveň bez slitování.
V občanském životě jsou hraničáři často zastoupeni mezi lovci, hajnými, poutníky, průvodci či bylinkáři. Armády často najímají hraničáře jakožto zvědy či záškodníky, případně jako zdravotníky.
Jako dobrodruzi jsou hraničáři všestranní a užiteční v mnoha situacích a často dokážou zastat jiná povolání, či je doplnit. Specialisté z řad hraničářů jsou pak často žádaní v situacích, kde běžný postup z nějaké příčiny selhává. Jakožto vedlejší zaměření je hraničařina dobrou volbou zejména pro dobrodruhy, kteří rádi pracují sólo, a dá se říci že skoro každý si v rozsáhlém záběru hraničářství najde něco, co je pro něj užitečné.


Pravidla

Primárními vlastnostmi hraničáře jsou Síla, Hbitost a Moudrost.
Hraničář na 1. úrovni získává 8 + Fodl HP, dovednost Znalost přírody a 3 BRS a body do zbraňových dovedností dle tabulky.
Při přestupu na 2.-5. úroveň získá hraničář k6 +2 + Fodl HP a 6 BRS a body do zbraňových dovedností dle tabulky.
Počínaje 6. úrovní se hraničář dělí na povolání Chodec, Druid a Psionik.