Tvorba postavy: Porovnání verzí

Z OdriaWiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Řádek 63: Řádek 63:
 
V tom případě zkuste použít jako vzor jednu z [[:Kategorie:Předgenerované postavy|předgenerovaných postav]]!<br>
 
V tom případě zkuste použít jako vzor jednu z [[:Kategorie:Předgenerované postavy|předgenerovaných postav]]!<br>
 
Jednodušší už je jen [[Oneshotový systém]].<br>
 
Jednodušší už je jen [[Oneshotový systém]].<br>
 +
Předgenerované postavy jsou psány v mužském rodu, stejnětak ale mohou být ženského pohlaví - stačí jen upravit popis. U postavy též není daná sexuální orientace.<br>
 +
V setingu jako je např. současný Elwingil, pohlaví a orientace nehrají roli. V jiných settinzích se však může jednat o nevýhodu za kterou postava obdrží body.<br>
 +
  
 
[[Kategorie:Pravidla]]
 
[[Kategorie:Pravidla]]

Verze z 9. 9. 2019, 21:13

Vytvoření postavy je asi nejdůležitější funkcí pravidel.
Obecně vzato, nejlepší způsob jak vytvořit postavu, je v součinnosti s Pánem jeskyně.
Zkušenější hráč RPGček by neměl mít problém vytvořit podle těchto pravidel postavu (až to bude kompletní), ale kámen úrazu je v tom, že pravidla nejsou to jediné, co je při tvorbě postavy zohlednit.
Nejdříve je dobré se zamyslet nad tím, jak postava zapadne do zamýšleného settingu a stylu hry, a možná i vzít v úvahu jaké postavy budou ve hře stran ostatních hráčů.
Další věcí na zvážení je zasazení postavy do světa.

Rasa

Na Odrii žije mnoho ras inteligentních tvorů. Lidi jsou lidi a na Odrii nepatří k nějakým otloukánkům, ale stejnětak můžete vyzkoušet hrát třeba elfa či trpaslíka. V základním přehledu ras jsou uvedeny nejběžnější hráčské rasy. Není to úplný výčet možných ras. Ty které uvedeny nejsou, jsou obvykle ty, které jsou komplikovanější a většinou mocnější než ty uvedené a proto by nebylo fér je zařadit po bok ostatních - zvláště pokud hra začíná na nižších úrovních.
Při hře zkušených hráčů však není problém aby byla hráčská třeba lykantrop anebo drak. Kromě čistých ras je možné aby postava byla míšencem. Pro míšence obvykle neexistují konkrétní pravidla, takže jejich konkrétní parametry je třeba určit buďto zprůměrováním anebo jiným vybalancováním - případně poradou s PJ.
Zvolená rasa určuje základní počet bodů, které bude mít hráč k dispozici na tvorbu postavy, případně kolik bude muset zaplatit z jiných zdrojů.
http://odria.eu/wiki/index.php/Kategorie:Základní_rasy
Podle typu hry může PJ dát hráči na tvorbu postavy body navíc, pokud chce aby postavy byly mocnější, například pokud se začíná na vyšší úrovni. Při tvorbě začátečnické postavy se obvykle body navíc nedávají.

Povolání

Postava může vykonávat jedno povolání, anebo více. Vybrat si povolání nestojí žádné body tvorby postavy. PJ určuje jak mocnou postavu si hráč má vytvořit a tudíž může limitovat počet povolání a jejich úrovní.
Pokud se hraje od začátku, doporučuji začít s postavami dvou povolání na 1. úrovni, anebo jednoho povolání na třetí úrovni, aby mezi nimi byla jistá vyrovnanost. Přibrat si za hry další povolání je totiž mnohem obtížnější než zvýšení úrovně. Pokud však chcete pomalejší rozjezd, pak by měly být všechny postavy limitovány na jedno povolání na 1. úrovni. Vybírat můžete zde:
http://www.odria.eu/wiki/index.php/Kategorie:Povol%C3%A1n%C3%AD
Podle zvoleného povolání se postavě zvýší všechny primární vlastnosti o +4. Pokud má postava více povolání, pak dostane +4 do primárních vlastností všech povolání, ale jen jednou do každé jednotlivé vlastnosti.
Např. je-li postava válečník i hraničář, dostane pouze +4 do síly, i když je to primární vlastnost obou těchto povolání.
Po výběru povolání rozhodně nezapomeňte rozdělit body do zbraňových dovedností.

Výhody a nevýhody

Množství bodů na tvorbu postavy získané za rasu obvykle není veliké. Další možností, jak získat body, je dát své postavě nějakou nevýhodu. Nevýhody ovlivní hru postavy, omezí ji a způsobí jí rozličné potíže. Je proto potřeba zvážit, co jste ochotni hrát a co už by bylo příliš. Také je dobré se zamyslet nad tím, co zvolené nevýhody udělají se spoluprací s ostatními postavami. Není dobré nevhodně zvolenou nevýhodou nabourávat hru ostatních hráčů. Je třeba si uvědomit, co si kdo chce zahrát.
Dobře zvolené nevýhody, kromě bodů pro postavu navíc, oživí hru, zavdají příležitost vzniku humorných či napínavých momentů, inspirují PJ k tvorbě zajímavých dilemat či zápletek.
Na množství nevýhod není stanoven žádný limit - pokud jej nestanoví váš PJ, nicméně buďte soudní a zkuste si představit jaká bude hra se všemi zvolenými nevýhodami - abyste na ně jako hráči nezapomínali, anebo vás to neomrzelo po dvou hrách, případně aby postava nebyla vyřazena z veškerého dění ve hře.
No a když už jste si vybrali pro svou postavu všemožná omezení a máte dostatek bodů - můžete se přesunout k výhodám, díky kterým vaše postava získá individuální kontury.
Nebojte se při tvorbě s body šachovat a zkoušet jak vám to vychází. Tu přidat a jinde ubrat, dokud vám nevzejde přesně to, co si chcete zahrát.

Obecné dovednosti

Kromě dovedností specifických pro určitá povolání a zbraňových dovedností existují ještě dovednosti obecné, které se může naučit kdokoli. Některé z nich v jisté míře ovládá každý, jiné vyjadřují souhrnné dovednosti řemeslníků, patří sem jazyky i vědní obory. Na rozdíl od dovedností povolání se tyto dovednosti neučí během přestupu na vyšší úroveň. Kdokoli se je může učit v průběhu hry - může tomu konkrétně věnovat čas, kdy onu dovednost studuje, anebo je získává mimovolně, tím, že je dané dovednosti vystaven a zlepšuje si ji i jejím praktikováním. Pro zjednodušení - zvyšování obecné dovednosti ve hře nastává když se o ní postava zajímá, anebo jednou za čas, kdy by se měl PJ zamyslet nad tím, co postava dělala od posledního podobného zamyšlení, a případně jí zvýšit úrovně některých obecných dovedností.
Zde najdete seznam obecných dovedností - pokud v něm nenajdete to, co potřebujete, promluvte si s PJ - seznam není konečný a vševyčerpávající! (A žel dovednosti nejsou kompletně popsané).
Zde zas naleznete pravidla, která obecné dovednosti řídí.
Pokud je vytvářena začátečnická postava na první úrovni jednoho nebo dvou povolání, dostane do začátku 150 bodů na obecné dovednosti, anebo si může vzít jeden z Balíčků původu.
Rodný jazyk dostane postava zdarma na úrovni 14.
Pokud se tvoří postava na vyšší úrovni, dostane stejný základ a navíc za každou úroveň každého povolání (10+úroveň) bodů navíc.

Symboly

Symboly nepřímé magie jsou důležitou součástí Odrie a zajisté se tak či onak dotknou i hráčských postav. Postava nemusí nutně uctívat žádný ze symbolů, není na tom nic neobvyklého a nikdo se nad tím při hře nebude podivovat. Na druhou stranu je možné, že postava bude příznivcem některého symbolu, anebo dokonce zasvěcencem.
Zasvěcení v symbolu dává postavě určité schopnosti a bonusy. Pokud se vytváří začátečnická postava, neměla by být postava zasvěcena ve více jak jednom symbolu na 1. úrovni, pokud to nezaplatí body na tvorbu postavy anebo nevysvětlí svým původem (např. Balíček původu Chrámový sirotek). Pokud je tvořena postava na vyšší úrovni, maximum jejího zasvěcení by mělo být na úrovni počtu úrovní, které postava má, ale obvykle to bude méně.
Zasvěcení v symbolu není nárokové a dostupné každému. Spojení se symbolem může mít na postavu poměrně značný vliv - často tak postava získá přátele či nepřátele, o kterých ani nemusí vědět, a proto by si hráč měl dobře promyslet, v jakém(jakých) symbolech jeho postava bude zasvěcena. Více o tom jak symboly fungují najdeme v článku Uctívání symbolů.

Vybavení a majetek

Ve fázi výběru výhod a nevýhod anebo při výběru balíčků původu mohla postava modifikovat množství začátečních prostředků. Pokud se tak nestalo, dostane základní množství peněz, což u začátečnické postavy činí 2000 ECr anebo <b<1000 zt podle settingu, ve kterém se hraje.
Pokud se tvoří postava na vyšší úrovni, dostane navíc za každou úroveň každého povolání (Základní množství * úroveň) patřičných peněz.
Nyní záleží na tom, jak detailně chcete řešit výbavu své postavy. Někdo rád eviduje každou pochodeň a šíp, který postava má, a není na tom nic špatného. Takové detaily mohou dodat hráči větší pocit spojení s postavou.
Na druhou stranu, ne každého baví udržovat si přehled o každé drobnosti, kterou postava má - a obzvláště pokud postava není úplně chudá či je na vyšší úrovni - toho může být poměrně hodně. V tom případě je lepší paušálně odečíst jistou částku a předpokládat, že postava má běžné vybavení, které potřebuje a zabývat se jen důležitými, cennými či neobvyklými položkami.
Pokud vás tedy zajímají drobnosti, pokračujte na Ceník běžného vybavení.
Zde zase naleznete Ceník běžných zbraní, zde Ceník zbrojí a štítů a dále Ceník vybavení pro dobrodruhy
Je-li vaše postava majetnější, mohla by se chtít kouknout do Ceníku vzácných materiálů, nebo do alchymistických předmětů, případně do orientační ceny magických předmětů.
Případně se zeptejte PJ co je a není dostupné a za jakou cenu.
Unikátní a případně mocné předměty je též možné - případně i nutné zakoupit za body tvorby postavy. Jejich cena pak bude velmi individuální a je na PJ aby zvážil kolik bodů bude co stát vzhledem k zamýšlené hře.

Povaha a názory

Čísla, hodnoty a názvy dovedností ukazují co postava zvládne, v čem by mohla být dobrá a co jí nejspíše moc dobře nepůjde. Pro vlastní hraní je však kromě toho k jaké patří rase a které povolání se učí to, co je postava zač, o co jí jde, po čem touží a čeho se bojí. Pokud má hráč jasnou představu, co za postavu si chce zahrát, záleží jen na něm, jestli si to sepíše, anebo uchová v paměti. Měl by ale informovat a seznámit PJ. Pro hráče, který váhá, anebo nemá ještě o postavě jasno, může posloužit následující charakterník:
http://odria.eu/download/CHARAKTERNÍK.doc

Závěrem

Celý tento systém počítá s tím, že si hráč vytváří postavu na delší hraní bez časového omezení, anebo na delší kampaň.
Za tímto účelem je dobré věnovat tvorbě dobré postavy dostatek času, z nějž většina padne na úvahu hráče, co by si chtěl opravdu zahrát.
Další čas pak zabere vlastní tvorba postavy, které klidně může trvat i několik hodin.
Zdá se vám to dlouhé? Anebo chcete postavu jen na kratší hraní a nechce se vám trávit tolik času její tvorbou?
V tom případě zkuste použít jako vzor jednu z předgenerovaných postav!
Jednodušší už je jen Oneshotový systém.
Předgenerované postavy jsou psány v mužském rodu, stejnětak ale mohou být ženského pohlaví - stačí jen upravit popis. U postavy též není daná sexuální orientace.
V setingu jako je např. současný Elwingil, pohlaví a orientace nehrají roli. V jiných settinzích se však může jednat o nevýhodu za kterou postava obdrží body.